Akla ziyan sorular!

Posted on 13 Kasım 2009 in İlginç, İnternet by

yarmkubbe2kfrt5Geçenlerde kedilerin bıyıkları koparıldığında neden dengelerini kaybettiklerine dair bir yazı okumuştum. Bu yazının kaynağında yine ilginç yazılar gördüm. Alıntılar:
1 derece neden 60 dakika olarak alınıyor. Bu eşitlik matematiksel mi? Coğrafik mi? (Faruk Kürümlü)

 

 

 

Öncelikle iyi çalışmalar. Benim kısa bir sorum olacak. Çok fazla zamanınızı almak istemem. n = 7 için (2n)kare+(2n-1)kare = 365 yapıyor. Burada n hafta sayısını, 365 ise yıldaki gün sayısını ifade ederse, her yıl artık gelen 6 saati nasıl formülüze ederiz? Teşekkürler. (Baki Sönmez)

Hocam daha bugün matematik dersinde 1 üzeri sonsuz ifadesinin bir belirsizlik içerdiğini gördük. Benim anlamadığım nokta şu: 1 üzeri n : n tane 1 i yan yana yazıp çarpmak demek; buda 1 e eşit olmakta,fakat sonsuz işin içine girince niye olay değişiyor?Yine yan yana sonsuz tane 1 yazıp çarpacağız ve sonuç yine 1 olacak,ama belirsizlik neden?Sonsuz tane yazınca cevap birden farklımı çıkıyor? (Fatih Dilber)

ve bu soruya verilen ilginç yanıttan bir kesit:

Görüyor musunuz sorunu: 1∞ sayısı bir hesapta 1, bir başka hesapla e.
İşte “belirsizlik” ile kasıt bu. Daima aynı sonucu bulamıyoruz. Sağduyuya ne kadar aykırı gibi görünse de mevcut matematik yapısına göre durum ne yazık ki böyle. Bununla yaşamasını öğrenmek zorundayız.

Kaynak: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php

Please give us your valuable comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.